A nappali álmosságot okozó betegségek egyik legsúlyosabb formája. Lényege, hogy az alvás minden formája a legkülönbözőbb módon tör be a nappali, éber létbe. Ez egy genetikailag pontosan meghatározott megbetegedés. Sajnos ezek a beteg szerteágazó tüneteik miatt nagyon sokáig kallódnak különböző orvosok és rendelések között. A tünetek lassan, csendesebben fejlődnek ki a pubertás kortól, betetőzésüket a 20-as, 30-as évekre érik el.
A tünetek (narkolepesziás tetrád) a következők
– Súlyos nappali aluszékonyság: az álom hirtelen és váratlan helyzetben tör a betegre, könnyebben elfárad, nehezebben végzi el a feladatait.
– Kataplexia: ez a jelenség gyakran egy-egy érzelmi jelenség hatására pl. nevetés vagy öröm esetleg bánat lép fel. Lényege, hogy a páciens egyik pillanatról a másikra ép tudata mellett az izom tónusát elveszíti és váratlanul összeesik (ez a narkolepsziás betegek csak 30%-nál jelenik meg).
– Alvás paralízis: ilyenkor a beteg ébren átéli az alvás számos tünetét. Nehezebben vesz levegőt, az izomlazulás okán nehezebben nem tud beszélni vagy mozogni. Gyakran hallucináció is fellép.
– Elalváskor vagy ébrenlétben betörő álomjelenségek, amelyek nagyon élénk hangérzettel is társulnak.

Következő…
TOVÁBBI ALVÁS-ÉBRENLÉT BETEGSÉGEK